Voděodolnost hodinek Madvell

Chytré hodinky jsou dnes nejenom stylovým doplňkem, ale také praktickým nástrojem pro volání, měření kroků, kalorií, tepu, a dalších funkcí. S narůstající popularitou těchto zařízení se stává stále důležitější otázka voděodolnosti. Jak dobře jsou chytré hodinky před vodou chráněny?

V tomto článku se podíváme na certifikaci IP (Ingress Protection) podle normy ČSN EN 60529:1991 (z mezinárodní normy IEC 529:1989) a odpovíme na často kladené dotazy.

Co je voděodolnost a vodotěsnost? 

V rámci označení odolnosti vůči vodě existují dva typy certifikací - certifikace voděodolnosti a certifikace vodotěsnosti

Hodinky v našem sortimentu vlastní certifikace IP, tedy certifikace voděodolnosti. Hodinky jsou tak odolné vůči styku s vodou za určitých podmínek, nejsou však za těchto podmínek zcela imunní, jako u certifikací vodotěsnosti. U hodinek tak stále může dojít k poškození vodou, především vlivy, proti kterým certifikace IP nechrání. 

Certifikace vodotěsnosti, jako například 5 ATM už obsahují vícero zkoušek, mezi nimi například i tlakovou zkoušku vody, a poskytují tedy už vyšší třídu ochrany, kde by k poškození vodou při používání za podmínek certifikací určených už nemělo k žádnému poškození dojít. 

Jak chrání různé třídy voděodolnosti? 

Stupně odolnosti jsou definovány číslicemi následujícími za označením druhu certifikace IP. 

První číslice v tomto případě označuje odolnost vůči prachu. U našich zařízení se setkáte pouze s variantou IP 6-, která značí kompletní ochranu vůči prachu. 

Druhá číslice už označuje ochranu proti vniknutí vody, která je ověřená testováním hodinek. Vysvětlení různých stupňů dle normy ČSN EN 60529:1991, včetně údajů v jakých podmínkách jsou testovány, jsme pro Vás zapsali do následující tabulky: 

 

Stupeň

Ochrana proti vniknutí vody

IP 6X

Bez testování proti vniknutí vody v rámci certifikace IP

IP 60

Bez ochrany proti vodě

IP 61

Ochrana proti kapající vodě 1+0,5 mm za minutu, při vodorovné pozici hodinek.

IP 62

Ochrana proti kapající vodě 3+0,5 mm za minutu, až pod úhlem 15°.

IP 63

Ochrana proti vodní tříšti a stříkající vodě tlaku až 80–100kN/m2 až v úhlu 60° vertikálně, v množství až 10 litrů za minutu

IP 64

Ochrana proti vodní tříšti a stříkající vodě tlaku až 80–100kN/m2 ze všech úhlů, v množství až 10 litrů za minutu, ze vzdálenosti vyšší

IP 65

Ochrana proti tryskající vodě tlaku až 30 kN/m2 ze všech úhlů, v množství až 12,5 litrů za minutu

IP 66

Ochrana proti tryskající vodě tlaku až 100 kN/m2 ze všech úhlů, v množství až 100 litrů za minutu

IP 67

Ochrana proti ponoření do vody na až 30 minut do hloubky až 1 metru, za stálého tlaku.

IP 68

Ochrana proti potopení do vody za podmínek určených výrobcem.

IP 69

Ochrana proti tryskající vodě vysokého tlaku až 8–10 MP, při teplotě vody až 80°

 

Důležité je však i zmínit, že stupně certifikace IP na sebe nenavazují a tak například certifikace IP67 neobsahuje automaticky ochranu proti tryskající vodě. 

Dále jsou zkoušky pro certifikace IP prováděny v laboratorním prostředí. Reálně tak může být limit hodinek o trochu nižší, kvůli odlišnému prostředí. 

Ačkoliv tak například poskytují ochranu proti vniknutí čisté vody, nebyla testována proti slané vodě, mýdlové či znečištěné vodě a podobně. Ochrana v tomto kontextu tak může být výrazně nižší a nevhodná, jelikož ji certifikace IP neberou v potaz. Především se slanou vodou pak může dojít ke korozi a oslabení ochrany hodinek. 

Certifikace též nebyly testované a neposkytují tak ochranu proti vyšším teplotám vody, vodní páře a vlhkosti (není-li tak přímo uvedeno, jako u certifikace IP69).

Voděodolnost není nezpochybnitelná

Je důležité si uvědomit, že i když jsou chytré hodinky certifikovány určitým stupněm IP, stále existuje riziko poškození - jsou pouze voděodolné, nikoliv vodotěsné. Jak již bylo zmíněno, certifikace voděodolnosti IP například neobsahují zkoušky proti dynamicky se měnícímu tlaku pod vodou a ve vodě. 

Například certifikace IP67 znamená, že hodinky jsou odolné vůči ponoření do vody do určité hloubky, po určitý čas, ale neznamená to nutně, že s nimi můžete plavat v bazénu nebo je ponořit do slané vody, aniž by došlo k poškození.

Hodinky tedy mohou při plavání i sprchování dle své certifikace vydržet celou svou životnost, ale toto tvrzení nemůžeme garantovat, jelikož k tomu není jejich certifikace přímo určena. Pro plavání a sprchování bez rizika poškození by bylo potřeba, aby zařízení mělo certifikaci alespoň 5ATM (tlaková zkouška vody), což naše hodinky nemají. Pro slanou vodu by byla potřeba certifikace ještě silnější. 

Použití hodinek s certifikací IP68 ve vodě

Hodinky z našeho sortimentu, obsahující certifikaci IP68 (například model Horizon), už jsou dostatečně dobře utěsněné, aby vydržely občasné koupání či sprchování ve vlažné vodě. Ačkoliv jde tedy o certifikaci voděodolnosti a ne vodotěsnosti, nemusíte se bát, když si je jednou za čas nesundáte.

Hlavní věcí, které byste se měli při použití hodinek s IP68 ve vodě vyvarovat, je otáčení korunky (otáčivého tlačítka na boku) a mačkání tlačítek hodinek. Při otáčení korunky a mačkání tlačítek by velmi snadno mohlo dojít k zanesení vlhkosti z vnějšku hodinek dovnitř, čímž by došlo k poškození hodinek. 

Též je důležité se vyhnout teplé až horké vodě, mýdlové a slané vodě, nebo například šampónu, jak je zmíněno výše. 

Lepší by též bylo vyhnout se přímému tryskání vody na hodinky, ačkoliv jde-li například o sprchovou hlavici, o problém by se jednat nemělo. 

Hodinky s certifikací IP67 do vody raději neberte, jelikož už by mohlo dojít k poškození. Namísto toho je například můžete mezitím nechat dobít na nabíječce. 

Samozřejmě ve vodě omezeně vydržet mohou, myslete ale prosím na to, že k tomu certifikace není přímo určená a nemůžeme tedy garantovat, že k poškození nedojde. 

Kvůli popisu certifikací voděodolnosti IP, včetně IP67 a IP68 tak poškození při plavání, sprchování a podobně nebudeme moci pokrýt v rámci reklamace.